Turistlerin bile ziyaret ettiği bitpazarı

milliyet
0

Rena Bendaliyeva / AA

Sovyetler Birliği’nin dağılması ve Gürcistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından ekonomik ve sosyal düzenin değişmesiyle ülkenin en büyük sorunlarından biri haline gelen  işsizlik  ve geçim sıkıntısı , halkın bir kesimini ellerindeki eşyaları bu pazara getirip satmak zorunda bırakıyor.

"Suhoy most"(kuru köprü) adı verilen bir köprü üzerinde kurulan  bitpazarı  , ilk kurulduğu günden bugüne 20 yılı aşkın bir zaman geçmiş olmasına rağmen hala ellerindeki birkaç parça eşyayı satmaya çalışanlarla , bu eşyalar arasında işine yarar birşey bulmak için dolaşan yerli ve yabancı alıcıları ağırlıyor.

Bu arada , Tiflis’ten geçen Kura nehri , ikiye ayırdığı kente bambaşka bir güzellik katarken , kent içi ulaşımın sağlanması için ise nehir üzerinde köprüler yapılmış , ancak bitpazarının kurulduğu köprünün altından geçen nehir koluna su akışı kesilince bu köprü halk arasında "kuru köprü" olarak anılmaya başlanmış.

Söz konusu pazarda 1900’lü yıllardan SSCB dönemine ve günümüze ait çeşit çeşit eşya bulunuyor.  Gürcü  vatandaşların yanı sıra  Turistlerin  de büyük ilgisini çeken bu pazarda , Çarlık Rusyası dönemine ait porselen ve çini fincanlar ile tabakların yanında SSCB dönemine ait  madalya  , askeri forma , kask , oyuncaklar , semaver gibi çeşitli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =