Boğaz balıklarına soğuk kırımı

milliyet
0

Uğur ALAATTİNOĞLU / Ümit TÜRK  İstanbul  DHA

İstanbul da sert geçen kış aylarında ya da ani ısı değişimlerinde yaşanan manzara tekrar ediyor.  Çengelköy  , İstinye gibi  Boğaz  sahilindeki semtlerde balık meraklıları hiç yorulmadan ve zorlanmadan balık avlıyor. Çünkü bir çok balık denize üstüne vurdu. Avlanan balıkların çoğu çinekop ve istavrit. Nadir de olsa kovaya giren balıklar arasında başka türler de var.

KAR SUYU KAÇMADI , ISI DEĞİŞİMİ VURDU

Bir çok kişinin kulaklarına kar suyu kaçtığı için sersemleyip su üstüne çıktığı sanılan balıklar aslında  soğuk  hava koşullarının kurbanı. Ani sıcaklık değişimleri bu mevsimde sıcak sulardaki besinlerine ulaşmaya çalışan balıkları  İstanbul  Boğazı nda yakaladı. Çok soğuyan sular nedeniyle şok geçiren balıklar su yüzeyine çıktı. Hal böyle olunca da onları gören balık avcıları için kolay av oldular.

MNetBanner

ELDE KEPÇE ÇİNEKOP AVI

Eline birer iri kepçe geçiren balık avcıları soluğu bir tekneyle denizde ya da sahilde alıyor 2 gündür. Kepçelerin denize her daldırılışında içi azımsanmayacak sayıda balıkla doluyor.

O semtlerden biri de Arnavutköy. Sıradışı manzaranın gözlenmeye başlandığı saatlerden itibaren bir kaç kez dolup boşalan kovalar yeniden dolduruluyor. Tansel ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =