Yeni Teşvik Sisteminde sona gelindi

milliyet
0

Babacan , AA muhabirinin sorularını yanıtlarken , şu anda uygulamada olan  Teşvik  Sistemi kapsamında , genel  Teşvik  uygulaması , bölgesel ve sektörel  Teşvik  uygulaması ile büyük yatırımlara yönelik  Teşvik  uygulaması bulunduğunu hatırlattı.

Yeni  Teşvik  Sistemi çalışmaları kapsamında , sosyo ekonomik gelişmişlik endekslerinin bölge bölge , şehir şehir yenilendiğini ve  Yeni  bir endeks oluşturulduğunu kaydeden Babacan ,  Yeni  endekse göre şehirlerin ve bölgelerin belirleneceğini bildirdi.

Babacan , şehir ve bölgelerin belirlenmesinin ardından , her bölge için nasıl bir  Teşvik  yoğunluğu uygulanacağının nihai kararının verileceğini ifade ederek ,  Yeni   Teşvik  Sistemi kapsamında , stratejik ve yüksek  teknoloji  sektörleri denilen  Yeni  alanların açıldığını kaydetti.

Türkiye’nin yoğun ithalat yaptığı , dış ticaretinin çok olduğu , ama aynı zamanda rekabet gücü olduğuna inanılan alanların stratejik sektörler olduğunu ifade eden Babacan , bazı kriterlerin belirleneceğini ve kriterlere uyan yatırımlarda teşviklerin biraz daha yoğunlaştırılacağını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Babacan , yüksek katma değer üreten , Türkiye’yi bazı alanlarda sadece ülke içinde değil , bölgesinde söz sahibi yapabilecek yüksek  teknoloji  yatırımlarında da uygulanacak teşviklerin , normale göre biraz daha yoğun olacağını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =