Denizin dibinden evrenin sırlarına

Evrenin sırlarını ortaya çıkarmak için , Akdeniz in yüzeyinin 3.2 kilometre altına , uzunluğu 800 metreden fazla dev bir teleskop yerleştirilecek.

hurriyet
0

630 milyon liraya mal olacak dev deniz gözlemcisi , dış uzaydan yeryüzünü bombardımana tutan ve nötrino olarak bilinen tanımlanması zor parçacıkları bulmaya çalışacak. Genellikle bu parçacıklar gezegenimizden fark edilmeden geçip gidiyor. Ancak bilim insanları yeni aygıtın bu parçacıkların bıraktığı izlerin takip edilmesini sağlayacağını umuyor.

Karanlık maddeyi çözebilir

Aygıt için 12 binden fazla plaj topu büyüklüğünde sensör su altına yerleştirilecek. 800 metrelik dedektör kordonları deniz yüzeyine 3.2 kilometre boyunca demirlenecek. Teleskop gökyüzüne değil , yere çevrili olacak ve Dünya nın diğer yanından gelen nötrinoları arayacak. Nötrinolar , patlayan yıldızların kalıntılarından yayılan atomaltı parçacıklar. Bu parçacıklar diğer maddelerle o kadar az etkileşime giriyor ki , aygıtın ,  evrenin  ışığının dünyaya ulaşmadığı kısımlarına , hatta kara delikler ve karanlık maddeye ışık tutması umuluyor. Aygıtın deniz altına inşa edilmesinin nedeni ise havadan çok daha yoğun olması sayesinde , nötrinonun atomlara çarpma olasılığının yüksekliği.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =