9 milyar dolar denize akıyor

Orman ve Su Bakanlığı nın Doğu Karadeniz deki tüm illerde tartışma konusu olan HES lerle ilgili hazırladığı raporda , ilginç detaylar yer aldı.

haber7
0

Her yıl 5  milyar   dolar  enerji yatırımı yapılmasının gerekli olduğu Türkiye de , yılda 9  milyar   dolar  tutarında enerji üretecek suyun  denize  aktığına dikkat çekildi.

Orman ve Su Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda , HES lerin Türkiye açısından ne kadar önemli olduğuna dikkat çekildi. Raporda , Türkiye nin bünyesindeki su kaynaklarından yılda 216  milyar  KWh enerji üretecek bir potansiyele sahip olmasına rağmen bunun 4 te 1 niteliğinde yılda ancak 52  milyar  kWh enerji üretebildiği vurgulandı.

HER YIL 9 MİLYAR  dolar  KAYIP

Ülke genelinde planlanan HES ler ile Türkiye Cumhuriyeti nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılına kadar bu potansiyelin yılda 152  milyar  kWh düzeyine çıkarılmasının hedeflendiği belirtilen raporda , yılda yaklaşık 100  milyar  kWh enerjinin  denize  aktığı ve yıllık kayıp miktarının 9  milyar   dolar  olduğu vurgulandı.

Türkiye her yıl enerji ihtiyacının ortalama yüzde 8 arttığına dikkat çekilen raporda , "Bu artışı karşılayabilmek için her yıl yaklaşık 5  milyar   dolar  tutarında enerji yatırımı yapılması gerekmektedir" denildi.

2011 ENERJİ İTHALATI 35 MİLYAR ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =