milliyet
0

Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül  tarafından kısmen veto edilen milletvekillerine kıyak emeklilik maaşı yine  zam  gördü ancak 2 bin lira azaldı. Yeni düzenlemeden en karlı çıkan  TBMM  eski Başkanları ile Başbakanlar oldu. Valilik ve Müsteşarlıktan gelen milletvekilleri de hemen vekil emeklisi olabilecek.
TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda yapılan düzenleme ile eski ve yeni milletvekilleri 7 kademeli olarak ücret alacak. Buna göre kademeler şöyle:
EMEKLİ ESKİ VEKİLLER: Emekli olan eski milletvekilleri aylık 6 bin 300 lira maaş alacak. Vetodan önce 5 bin 600 lira alan eski vekillerin yeni yasa ile ücretleri 8 bin lira olarak öngörülmüştü. Emeklilerin son düzenleme ile aylık 2 bin lira kayıpları olacak.
HEM EMEKLİ HEM VEKİL: Halen parlamentoda bulunan aynı zamanda emekli de olan 300 civarındaki milletvekili ise 11 bin 500 liralık milletvekili maaşının yanı sıra 6 bin 300 lira da  emekli maaşı  alacak. Böylelikle aylıkları 18 bin liraya yaklaşacak.
MECLİS’DEKİ  TBMM  BAŞKANLARI. Düzenleme en çok TBMM’deki eski başkanları sevindirecek. Halen parlamentoda bulunan  Bülent Arınç  ,  Köksal Toptan  ve  Mehmet Ali Şahin  , eski  TBMM  Başkanı olduğu için 11 bin 500 lira  emekli maaşı  , 11 bin 500 lira da milletvekili maşı alarak 23 bin lira aylık alacaklar.
ESKİ BAŞKANLAR: TBMM Başkanlığı yapan Kemal Güven , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =