Ekmeklerini fıstık çamı kozalağından çıkarıyorlar

 kahramanmaraş  ın merkeze bağlı Önsen beldesindeki orman köylüsü , ağaçlandırma sahasında topladıkları  fıstık   çamı  kozalağı ile geçimlerini sağlıyor.

haber7
0

Doğal ağaçlandırma sahasındaki yaklaşık 700 hektar alanda bulunan  fıstık  çamı , Önsen beldesindeki vatandaşların geçim kaynağı oldu. 13 yıldan bu yana yılda bir kez topladıkları çam kozalakları ile maddi gelir elde eden vatandaşlar ,  fıstık  çamı alanının genişletilmesini istiyor.

Önsen Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cengiz Pişkin , AA muhabirine yaptığı açıklamada , doğada kendiliğinden yetişen  fıstık  çamı sayesinde halkın iyi bir gelir sağladığına işaret etti.

Fıstık çamı kozalağı toplamaya 13 yıl önce başladıklarını belirten Pişkin , Önceleri düzenli bir toplama yoktu. Sonra kooperatif kurup kurumsallaştıktan sonra topladığımız kozalakları tüccarlara pazarlamaya başladık. Halen 300 e yakın aile , kozalakla geçimini sağlıyor. Çok şükür işimizden memnunuz. Sezonda iyi paralar kazanıyoruz dedi.

Bir kişinin yılda yaklaşık 6 bin lira para kazandığını kaydeden Pişkin , 700 hektar alandan 120 tona yakın  fıstık  çamı kozalağı topladıklarını ifade etti.

Bölgedeki  fıstık  çamlarının yaşlandığını ve genç ağaçların yetiştirilmesi gerektiğini bildiren Pişkin , Orman Bölge Müdürlüğü nden bu konuda destek beklediklerini söyledi.

Toplanan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =