Babacan: Herkes ayağını yorganına göre uzatsın

milliyet
0

Başbakan Yardımcısı  Ali Babacan  , önümüzdeki dönemde bütçe disiplininde kararlılığın esas olacağını , para politikası ve makro ihtiyati tedbirleri son derece dikkatli bir şekilde götüreceklerini bildirdi.

Babacan ,  AK Parti  Genel Merkezinde , Genişletilmiş İl Danışma Kurulu Toplantısında , 2011 yılında  Türkiye  ve dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye’nin batısında ekonomik bir turbülans , güneyinde ve doğusunda ciddi bir jeopolitik turbülans yaşandığına dikkati çeken  Babacan  , buna rağmen Türkiye’nin istikrarlı bir şekilde ilerlediğini söyledi.

Türkiye’nin ekonomisine güven duyulduğunu , halkın geleceğe güvenle baktığını , bankaların kredi verme , özel sektörün de yatırım yarışına girdiğini anlatan  Babacan  , ekonomik olarak büyümenin de bu sayede gerçekleştiğini kaydetti.

Bazı iktisat teorisyenlerinin , bunun tam tersini iddia ettiklerini ifade eden  Babacan  , "Bazıları der ki ’büyüme istiyorsanız enflasyona razı olacaksınız , büyüme istiyorsanız biraz kamu açığı olacak , biraz borç stoku yükselecek , büyüme istiyorsanız bunun bedeli budur’ Böyle olmadığını biz gösterdik. Yani büyüme var ,  enflasyon  düşük seyrediyor , büyüme var bütçe açığımız düşüyor , kamu stoku düşüyor. Niye , işte bu güven unsuru her şeyin temeli" dedi.

Şu anda Avrupa ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 2 =