0001 in hikmeti

milliyet
0

 Milletvekili maaşları ile emekli vekil aylıklarını arttıran geceyarısı operasyonu ile , üç eski Meclis başkanına piyango vurdu.   TBMM  Başkanlığı yapan ve emekli olan ,  halen de parlamentoda bulunan AKP’li  Bülent Arınç  ,  Köksal Toptan  ve  Mehmet Ali Şahin  , hem  TBMM  Başkanı hem de aktif milletvekili maaşı olarak 23 bin lira aylık alacak.

2.7 milyon emekli intibak yasasını beklerken , milletvekillerine kıyak emeklilik düzenlemesi  TBMM  Genel Kurulu’nda 216 Ak Partili ve 1 CHP’li vekilin oyu ile yasalaştı. Emekli vekil maaşları 5 bin 600’den , 7 bin 750 liraya çıktı. Bu düzenlemeden yaklaşık 3 bin eski milletvekili yararlanacak. 3 bine yakın emekli vekili ilgilendiren düzenlemenin ek maliyeti ise yıllık 150 milyon TL’nin üzerinde hesaplanıyor.

MNetBanner

Emekli olup halen parlamentoda olan vekillerin maaşı da 19 bin lira oldu. Aktif milletvekili olup  emekli maaşı  da alan vekillerden 1950 liralık prim kesintisi de yapılmayacak. 2011’de milletvekili seçilerek TBMM’ye giren ancak milletvekili emekliliği hakkı olmayan 220 genç vekil de bu düzenlemeyle milletvekili emekliliğine hak kazandı.

Gazeteport 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =