GDO lu 13 mısır için izin çıktı

 biyogüvenlik kurulu başkanı hakan yardımcı  , 13 yeni  GDO  lu  mısır  çeşidi ile ilgili bilimsel kuruldan olumlu yanıt çıktığını açıkladı.

haber7
0

Böylece yem amaçlı kullanılmak üzere GDO’lu  mısır  çeşitlerinin ithal edilmesinin de önü açıldı. Biyogüvenlik Kurulu Başkanı Hakan Yardımcı , NTV’de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Daha önce sadece üç soya çeşidine  izin  vermiştik. Daha sonra 13  mısır  çeşidi ile ilgili bilimsel komitelerin raporlarını ilan ettik , kamuoyunu görüşünü aldık.

Kurulumuz kararını verdi. Buna göre 13  mısır  çeşidinin yem amaçlı olarak kullanılmasına resmen  izin  verilmiştir. Bugün itibarıyla web sayfamızdan ilan edilecek.

Bize 5 bitkiye ait başvuru var;  mısır  ,  kolza  ,  şeker pancarı  , patates ve soya... Bunların bir kısmı yem amaçlı bir kısmı gıda amaçlı. Toplam 58 rapor çıkması gerekiyor.

Biz bugünle beraber 16 rapor verdik. Sadece 13  mısır  çeşidi ile ilgili karar aldık. Bundan önce de 3 soya çeşidi ile ilgili  izin  vermiştik. Toplam 16 çeşit. Geriye 42 çeşit ile ilgili çalışma kalmıştır. Bunlarla ilgili raporları da kamuoyunu paylaşacağız.

Gıda ile ilgili bir karar vermedik şu anda. Yalnızca mısırla ilgili karar verdik. Bunun dışında incelemekte olduğumuz ürünler var. Şu anda gıda ile ilgili herhangi bir kararımız yok , sadece yem ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =