İlaç faturaları taksimetre gibi katlanarak artacak!

 İlaç  tüketimindeki artış nedeniyle SGK’nın bütçe açığını kapatmak için hastaya yeni katılım payı gelecek

haberturk
0

Tasarıya göre vatandaşın faturası , hekimin yazdığı üç ilaçtan sonra her kutuda 1 lira eklenerek artacak. Yatarak tedavide bedelin yüzde 1’ine kadar katılım payı alınabilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hazırladığı yasa tasarısı , ilaç reçeteleri için ödenen katılım payını da artıracak. Hastalar , üç ilaca kadar yazılan reçeteler için 3 lira , sonraki her kutu için de birer lira ödeyecek. “Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” , TBMM’ye sunuldu. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Müdürlüğü’nden bir yetkili tasarının , bütçe açığını kapatmak için hazırlandığını belirtti. Aile hekimlerinin , reçetelerin yüzde 46’sını yazdığına dikkat çeken yetkili , bu nedenle aile hekimine gidenlerin de bu payı ödeyeceğini ifade etti. Hali hazırda ilaçta emeklilerden alınan yüzde 10 ve çalışanlardan alınan yüzde 20’lik katılım payları da sürecek.

1 MİLYARLIK TASARRUF
GSS yetkilisi , tasarı yasalaşırsa hastanın üç ilaca kadar 3 lira ödeyeceği reçeteye yazılan her kutu ilaç için 1 lira daha alınacağını belirtti. Yani bir , iki ve üç ilaç için 3 lira ödeyecek hasta , beş ilaç için 5 lira; reçeteye sekiz ilaç yazılmışsa 8 lira ödeyecek. Enjeksiyonların buna dahil olmadığını ifade eden GSS yetkilisi , uygulamayla 1 milyar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =