Yıllık 65 milyar metreküp gaz için anlaştılar

Dünyanın en büyük 4. doğalgaz rezervlerine sahip Türkmenistan , Çin e her yıl 65  milyar   metreküp  doğalgaz satacak.

haber7
0

 Türkmen basınında yer alan haberlere göre , Çin de resmi temaslarda bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov un ziyaretinin gündem maddelerinden birisi de doğalgaz alımı oldu. Ziyaret kapsamında Berdimuhamedov ile Çinli yetkililer arasında doğalgaz miktarının arttırılmasına yönelik anlaşma sağlandı.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao tarafından da kabul edilen Berdimuhamedov , Çinli mevkidaşı ile enerji başta olmak üzere diğer alanlardaki işbirliği ilişkilerini değerlendirdi.

Resmi görüşmelerin ardından Berdimuhamedov ile Hu , Türkmenistan dan Çin e doğalgaz ihracatının yılda 65  milyar  metreküpe arttırılmasına ilişkin anlaşma imzalandı.

Basına konuşan Türkmen lider Berdimuhamedov , Türkmenistan ile Çin arasındaki enerji işbirliğinin başarılı bir şekilde devam ettiğini kaydederek , imzalanan söz konusu anlaşma ile Çin e sattıkları doğalgazın miktarının 25  milyar  metreküp arttırılacağını söyledi. Berdimuhamedov , bundan sonra Türkmenistan ın Çin e yılda 65  milyar  metreküp doğalgaz ihraç edeceğini söyledi.

Daha önce , iki ülke arasında 30 yıl boyunca 40  milyar  metreküp doğalgaz ihracatını öngören anlaşma imzalanmıştı.

2009 yılında hizmete ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =