Murphy: İsrailli bize yalan söyledi

 mv saoirse teknesiyle gazze  ye yardım götürmeye çalışırken gözaltına alınan İrlandalı aktivistlerden  ap milletvekili paul murphy  ,  İsrailli  yetkililerin "teknedekilere  yalan  söylemekle" suçladı.

haber7
0

İrlanda devlet kanalı RTE nin haberine göre  Murphy  , Strasbourg da düzenlenen basın toplantısında ,  İsrailli  yetkililerin "aktivistlerin İrlanda ya dönüşlerinin hızlandırılacağına" ilişkin sözlerini tutmadıklarını kaydetti.

Gözaltındayken yaptıkları telefon konuşmalarının dinlendiğini ve bu konuşmalar sırasında gözaltı koşullarıyla ilgili sadece "olumlu ifadeler" kullanmaları konusunda uyarıldıklarını belirten  Murphy  , Avrupa Parlamentosu na kayıtlı dizüstü bilgisayarına İsrail makamlarınca el konulduğunu söyledi.

Murphy , ülkelerine dönüşlerinin  İsrailli  yetkililer tarafından geciktirildiğine değinerek , iddia edildiği gibi bundan hava yolu şirketlerinin değil , İsrail makamlarının sorumlu olduğunu vurguladı.

İrlanda teknesi Saoirse ve Kanada teknesi Tahrir , aralarında 14 İrlanda vatandaşının da bulunduğu 27 aktivistle ay başında Gazze ye yardım götürmek amacıyla denize açılmış , 5 Kasım da İsrail in müdahalesiyle durdurulmuştu. Gözaltına alınan ve "İsrail e zorla getirildikleri" gerekçesiyle sınır dışı edilme belgelerini imzalamayan İrlandalı aktivistlerin ülkelerine dönmesi 7 günü bulmuştu.

AA

Etiketler:  mv saoirse teknesiyle gazze   ap milletvekili paul murphy  israilli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =