milliyet
0

Depremde vefat edenlerin 360 günlük sigortası olması halinde yakınlarına maaş bağlanacak. Sakat depremzedeler için de 10 yıllık maluliyet süresi 1 yıla indirildi.

Depremde hayatını kaybedenlerin eş ve çocukları ile malul duruma gelenler için önemli bir pozitif  ayrımcılık  uygulanacak. Normalde vefat eden  memur  ve esnafın eş ve çocuklarına maaş bağlanabilmesi için en az 5 yıllık sigortalılık süresi ve 1.800 gün prim gerekiyor.  SSK  lılar içinse 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 gün prim yatmış olması şart. Ancak depremzedeler için bu süre 1 yıl olarak uygulanacak. Yani vefat eden  memur  , işçi ya da esnafın yakınına , 360 gün sigortası varsa emekli maaş bağlanacak.

MNetBanner

Hak sahiplerinin  SGK  ya başvurarak maaş talebinde bulunması yeterli olacak. Aynı şekilde vefat etmeyip sakat kalan depremzedelere malul maaşı bağlanabilmesi için de normalde 10 yıl olan sigortalılık süresi 1 yıl olarak uygulanacak.  Van  da devletin vergi ve prim alacakları ertelendi , ayrıca özel sektörde çalışan ve depremden etkilenen işçinin maaşını 6 aya kadar devlet ödeyecek. Vefat eden depremzedelerden 360 gün sigortası bulunanların eş ve çocuklarına  emekli maaşı  bağlanacak.

Bu kişilere aylık bağlanabilmesi için herhangi bir ad altında başka bir maaş almamaları gerekiyor. Buna göre hak sahipleri  SGK  ya başvurup maaş talebinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =