ABD nin PKK raporu
Etiketler:

Irak ta 2005 te yapılan seçimlere  PKK  yı temsil eden partinin katılması  ABD  tarafından "sürpriz" olarak karşılanmış.

phphaberci
0

ABD nin Ankara eski Büyükelçisi Eric Edelman ,  ABD  , Irak ve Türk yetkililerin 2005 in Ocak ayında Ankara da yapılan ve  PKK  nın durumunun ele alındığı bir toplantıya ilişkin , dışişleri bakanlığına kripto geçti.

GİZLİ KRİPTODAKİ İŞ BÖLÜMÜ

"Gizli" kripto ,  PKK  nın Irak taki durumuna ilişkin değerlendirme , öneri ve durum saptamalarını içerdi. Kriptonun Irak taki PKK/Kongre-Gel varlığına ilişkin bölümü şöyle:

"Irak ta Kongra-Gel terörist eylemlerinin belirgin biçimde gerçekleşmemesi , Irak Geçici Hükümetinin karşılaştığı siyasi zorluklar ve güvenlik güçlerini zorlayan güvenlik ortamı karşısında , Irak Geçici Hükümeti şu anda harekete geçmekte isteksiz. Bununla birlikte talimatlarınıza göre Iraklıları , Türklere , Irak Geçici Hükümetinin konuyu ciddiye aldığını gösterecek belli minimal adımları atmaya ikna etme girişiminde bulunabiliriz. Referans telgrafına göre , bunları şunları içerebilir:

PKK NIN IRAK İÇİNDE ÇALIŞAMAMASI

- Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi nin Irak taki bürolarının kapanması ve  PKK  terörist örgütü için bir cephe olan bu parti nin yasadışı olduğunun ilan edilmesi. ? Irak ta bulunan PKK/Kongra Gel teröristleri ve liderleri için tutuklama müzekkeresi çıkarılması , tutuklandıklarında da ya Türkiye ye haklarındaki kararın infaz edilmesi için iadeleri ya da Irak yasaları çerçevesinde kovuşturulmaları. Kürdistan Bölgesel Yönetiminin üst düzey açıklamalarına Irak Geçici Hükümeti nin  PKK  ya Irak içinde çalışamayacağı ya da Irak tan güvenli liman olarak yararlanamayacağı konusunun dahil edilmesi.

- PKK/Kongra Gel in kampta etkinliği konusunda cesaretini kırmak için Mahmur kampı çevresinde devriye başlatılması.

Ek olarak , Bağdat Büyükelçiliği ne Irak Geçici Hükümeti ne iletme talimatı veren bir telgraf:  ABD  ve Irak taki Çok Uluslu Güçler bu tür etkinlikleri uygulamada sizinle birlikte çalışacaktır. Biz buna yardımcı olmak için neyi ne zaman yapmaya hazırızı görüşmek üzere hazırlıklı olmalıyız. Son olarak Irak Geçici Hükümeti ve Irak Bağımsız Seçim Komisyonu aralarında Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi nin de bulunduğu iki PKK/Kongra-Gel cephe partisine 30 Ocak seçimleri için izin vermeye hazır gibi görünüyor. Bu şaşırtıcı ve bunu önlemeye yönelik adımlar hala yerinde olacaktır."

IRAK TA İSYAN  PKK  YA EYLEM YAPILMASINI GÜÇLEŞTİRİYOR

DÇP Irak ta 30 Ocak 2005 teki seçimlere katılmıştı.

Kriptoda 5 Ocak 2005 te Türkiye de Irak , Türk ve  ABD  li yetkililerle yapılan PKK/Kongra-Gel in durumunun alındığı toplantıya da değiniliyor. Buna göre Türkiye üçlü toplantıya bir gündem sunmadı , onun yerine Türk katılımcı Osman Korutürk , heyetlere Genelkurmay Başkanlığı nın PKK/Kongra-Gel le ilgili kısa bir sunumunu yaptı. Türklerin üçlü toplantıdan bir protokol imzalanmasını bekliyordu. Türk tarafı üçlü toplantıya Irak tan sadece "dışişleri bakanlığı" düzeyinde eleman katılmasından endişe duydu. Kriptoda , "Türk yetkililer Irak ta isyanın hem Irak Çok Uluslu Gücü , hem de Irak Geçici Hükümeti nin PKK/Kongra-Gel e karşı kinetik eylem yapmasını güçleştirdiğini kabul ediyor" denildi.

Ankara Büyükelçiliği , 2005 itibarıyla "Irak ta yönetim Iraklılara devredildi ve Irak topraklarındaki teröristlere karşı harekatın dümenine Irak hükümeti geçti ama bizim Türk muhataplarımız hala  ABD  nin anti-PKK eylemlerine katılmasını umuyor" görüşünü dile getirdi.

MAHMUR KAMPI

Kriptoda PKK/Kongra-Gel in Mahmur kampı konusunda cesaretinin varolan bir boşluk ortamında kırılamayacağı belirtilirken , "2004 Ocak ayında Türkiye , BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Irak Yönetim Konseyi , kampın kapatılması ve sakinlerinin Türkiye ye gönüllü olarak gitmesi konusunda bir anlaşmayı müzakere etti. Ancak , Türklerin Bakan Powell in , PKK/Kongra-Gel sızmalarını durduracak zorunlu adımları atma taahhüdünü içeren bir garanti mektubu imzalaması üzerindeki ısrarı yüzünden anlaşma olmadı. Biz o dönemde olasılıkla şimdi de- bu tür bir garantiyi Türklere verme konumunda değildik. Iraklılar bu güvenliği sağlasalardı belki de Irak Çok Uluslu Gücü ile birlikte , sonunda bu kamp kapanır ve BM gözetiminde gönüllü dönüş olabilirdi."

PKK NIN ERMENİSTAN DAKİ VARLIĞI

Kriptoya göre Kuzey Irak teröristlerin ana komuta ve kontrol merkezi ve Türkiye ana hedef ancak terörist örgüt diğer ülkelerde de etkin. Belgede Washington un ekspertizliğine uyarak , belki bir eylem planı da sunulması gereken konular arasında "PKK/Kongra-Gel in Kıbrıs ve Ermenistan daki varlığı ve buraları kullanımı  PKK  ya transit bir destek merkezi olarak Rusya" sayıldı.

ABD Ankara Büyükelçiliği kriptoda merkezden  PKK  hakkında Türkiye ve Irak ile paylaşılabilecek istihbarat bulunup bulunmadığını sordu ve "PKK hakkında önceki ABD-Türk görüşmeleri , PKK/Kongra-Gel e karşı devletlerin tam kapasiteli harekete geçmesini ele almıştı. Paylaşabileceğimiz bu taahhüde göre Irak dışında istihbarat sağlama ve güvenlik varlıkları üzerinde herhangi bir ek ilerleme yararlı olur" dedi.


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =