Belçika da hükümetsizliği soyunara protesto ettiler

Dünyada en uzun süre hükümetsiz kalma rekorunu 249 günle dün Irak tan devralan  Belçika  halkı etkinliklerle rekoru kutluy

phphaberci
0

Dünyada en uzun süre hükümetsiz kalma rekorunu 249 günle dün Irak tan devralan  Belçika  da halk çeşitli etkinliklerle rekoru kutluyor.

BİRLİK KELİMESİ OLUŞTURDULAR

Son haftalarda bazı siyasetçilerin önderlik ettiği hükümet kurulana dek traş olmama ve seks boykotları sonuç vermeyince dünya rekorunu ele geçiren  Belçika  nın Flaman kesimindeki Gent kentindeki festivalde çoğu öğrencilerden oluşan bir grup iç çamaşırlarına kadar soyunup , birlik kelimesini oluşturacak şekilde durdu.

Bir başka Flaman kenti Leuven da  Belçika  nın sembollerinden olan papates kızartmaları bedava dağıtılırken , Valon bölgesindeki komşusu Louvain-la-Neuve de bir başka milli sembol olan biralardan ücret alınmadı.

DÜNYA REKORU

Bir grup Brüksel adliyesi önünde  protesto  gösterisi düzenlerken , birçok üniversite öğrenci yürüyüşlerine sahne oldu. Hükümet kurmayı başaramayan siyasi partilerin hazine yardımından mahrum bırakılması için internette başlatılan kampanyaya katılanların sayısı 150 bini aştı.

Dünya rekorunu manşetlerden kutlayan gazeteler , Irak ta geçen yılki seçimlerin ardından koalisyon pazarlıkları 249 günde tamamlansa da yeni hükümetin kurulmasının 40 gün daha uzayarak 289 günü bulduğuna dikkat çekerek ,  Belçika  nın bu şekilde biraz daha gayret göstererek dünya rekorunu tartışmasız şekilde kırması gerektiğini vurguluyor.

KRAL ÇARESİZ

Federe yapılı  Belçika  da 13 Haziran daki erken genel seçimlerde Bart De Wever liderliğindeki Yeni Flaman İttifakı , ülke nüfusunun yüzde 60 ını oluşturan ve gelir seviyesi yüksek olan Flaman bölgesinde , bağımsızlık talebiyle oyların yüzde 28 ini alarak ve en yakın rakibi Hristiyan Demokratlara 10 puan fark atarak birinci çıkmış , 150 üyeli parlamentoda 27 koltuk kazanmıştı.

Nüfusun yaklaşık yüzde 40 ının yaşadığı Fransızca konuşan Valon bölgesinde ise Sosyalistler (PS) , yüzde 38 oyla en yakın rakipleri Liberallerin 15 puan önünde ilk sırayı almıştı. Sosyalistler bu sonuçla parlamentoda 26 koltuk elde etmişti.
Seçimlerin ardından Kral II. Albert tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Valon Sosyalistlerin Başkanı Elio Di Rupo , ısrarla yürüttüğü koalisyon müzakerelerinden bölge hükümetlerine daha fazla otonomi ve Brüksel çevresindeki bazı seçim bölgelerinin paylaşımı konusunda yaşanan anlaşmazlık nedeniyle sonuç alamayınca , eylül ayı başında istifasını sunmuştu.

PARTİLER TOPLANMIYOR

Bunun üzerine parlamento ve senato başkanlarının arabuluculuğunda Flaman ve Valon partilerini uzlaşmaya zorlayan  Belçika  Kralı , bundan da sonuç alamayınca Flaman İttifakı Başkanı De Wever ı görevlendirdi.

Muhtemel koalisyon ortaklarına sunduğu 50 sayfalık uzlaşma belgesinde , otonom Flaman , Valon ve Brüksel bölgelerinin vergi gelirlerinden yüzde 45 pay almasını ve yetkilerinin artırılmasını öneren De Wever ,  Belçika  nın bölünmesinin altyapısını hazırladığı gerekçesiyle Valon partilerince reddedildi.

Arayışlarını sürdüren Kral ın arabuluculuk göreviyle öne sürdüğü Flaman Sosyalistlerin eski Başkanı Johan Vande Lanotte ise iki kez girişimde bulunmasına rağmen partileri aynı masa etrafından bile toplayamayınca , geri çekildi.

Kral ın son arabulucusu , Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Didier Reynders , yeni formüllerle tıkanıklığı aşma çabalarını sürdürse de önde gelen siyasi partilerden yapılan açıklamalar bu girişimin de nafile olduğu izlenimini veriyor.  Belçika  da kişi başına düşen gelirin 32 bin avro düzeyinde bulunduğu Flaman bölgesiyle 23 bin avro düzeyindeki Valon bölgesi arasındaki tek anlaşmazlık noktası ekonomik değil. Flamanlar zengin kuzeyden güneye kaynak aktarımına ve daha baskın bir dil olan Fransızca nın Brüksel çevresine taşmasına karşı çıkarken , Valonlar eşitlik talep ediyor. Flamanlar bölgelerin yetkilerinin artırılmasını isterken Valonlar ülkeyi bölünmeye götüreceği kaygısıyla federal hükümeti koruma çabasına giriyor.

ÖZERKLİK TARTIŞMALARI

Bölünme tartışmalarından etkilenen Valon bölgesindeki 70 bin kişilik yarı özerk Alman toplumu da Flamanlar ve Valonlar gibi tam özerklik isteğiyle ortaya çıktı. Alman Bölgesi Başbakanı Karl-Heinz Lambertz , kendileri gibi Brüksel e de tam özerklik verilerek  Belçika  nın 4 bölgeli hale getirilmesini istiyor.

Belçika da siyasi krizler hemen her seçim sonrasında alevleniyor. 2007 yılında 194 günde hükümetin kurulabildiği ülkede bu süre 1988 seçimlerinin ardından 148 gün , 1979 seçimlerinin ardından 107 gün ve 1992 seçimlerinde 102 gün olmuştu.


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =