Mübarek ten sonra Kaddafi nin de koltuğu sallantıda

Libya da ortalık kan gölüne döndü , en az 84 kişi hayatını kaybetti! Yemen de polis göstericilere ateş açtı!

phphaberci
0

Ortadoğu yu saran isyan ateşi , 42 yıldır Libya yı demir yumrukla yöneten Muammer  Kaddafi  nin koltuğunu da sallıyor.

Son üç günde 84 kişinin güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü Libya da isyancıların yakaladıkları iki polisi meydanda astığı bildirildi. Ankara , Libya daki binlerce Türk vatandaşının tahliyesi için gerekli çalışmaları başlattı. Muhaliflerle hükümet yanlılarının çatıştığı Yemen de de polisin , göstericilerin üzerine ateş açması sonucu 1 protestocu öldü.

EN AZ 84 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) , 18 Şubat tan bu yana devam  Kaddafi  karşıtı gösteriler sırasında güvenlik güçleriyle protestocular arasındaki çatışmalarda en az 84 kişinin öldüğünü belirtti.

Örgüt , güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu Libya nın en büyük ikinci kenti Bingazi de 55 , El Bayda da 23 , Ejdebiye de 3 ve Derna da da 3 kişinin hayatını kaybettiği tahmini bildirdi. HRW , tahminini hastane çalışanları ve görgü tanıklarına dayandırdı.

GÖSTERİCİLER 2 POLİSİ ASTI

AFP ve AP haber ajansları , El Bayda daki olaylar sırasında dün protestocularun üzerine ateş açan iki polis memurunun daha  sonra  göstericiler tarafından yakalanarak , kent meydanında asıldığını bildirdi.

AFP , Bingazi deki protesto kamplarına baskın yapan özel güvenlik güçlerinin , bölgeyi temizlediğini belirtti.

İNTERNET ERİŞİMİ ANİDEN KESİLDİ

Merkezi ABD de bulunan ve internet trafiğinin gözetiminde uzman olan Arbor Networks şirketinin açıklamasında , dün Libya da internet erişiminde kısıtlamaların olduğu , geceyarısı da internet erişiminin "aniden kesildiği" belirtildi.

Öte yandan Tobruk kentinde bir grup protestocu Libya lideri  Kaddafi  nin öğretilerinin yer aldığı Yeşil Kitabı sembolize eden bir anıtı yıkarken , Başkent Trablus ta ise rejim yanlısı gösteriler yapıldı.

DAVUTOĞLU NDAN AÇIKLAMA

Hindistan ın başkenti Yeni Delhi de gazetecilere konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu , "Son iki gün içinde Libya da olaylar süratle yayılmaya başladı. Biz şirketlerimizi bulundukları şehir ve bölgelerle ilgili çok yakın takip ediyoruz. İhtiyaç olması halinde ki olacak gibi görünüyor yine Tunus ve Mısır dakine benzer şekilde bir tahliye çalışması yürütmek durumunda kalabiliriz. Çünkü birçok şehirde ciddi bir kamu düzeni sorunu var" dedi.

Libya da büyükelçilik ve başkonsoloslukla sürekli temas halinde olduklarını belirten Davutoğlu , Libya ile Türkiye nin eskiye dayanan dostluk ilişkisi olduğunu söyledi.

TAHLİYE İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAĞIZ

Libya nın güveni ve huzurunun büyük önem taşıdığını ifade eden Davutoğlu , "Libya da çok yoğun bir vatandaş kitlemiz var. Onların güvenliği ve gerektiğinde Türkiye ile intikali konusunda da çalışmaları başlatmış durumdayız. Dün gece bu konuda gerekli talimatları verdim. Bu ihtiyacın hasıl olması durumunda , ki muhtemelen bugünden itibaren tahliyeyle ilgili çalışmaları başlatacağız" diye konuştu.

YEMEN DE POLİS GÖSTERİCİLERE ATEŞ AÇTI

Protesto gösterilerinin 10 uncu gününe girdiği Yemen de bugün muhaliflerle hükümet yanlıları başlent Sana da çatıştı. Taşlı sopalı kavgalarda çok sayıda kişi yaralandı.

Polisin , Sana Üniversitesi nden Adalet Bakanlığına doğru "Halk rejimin yıkılmasını istiyor" sloganlarıyla yürüyen göstericilere ateş açması sonucunda 1 kişinin öldüğü bildirildi. Associated Press haber ajansı , olayda 5 göstericinin de yaralandığını bildirdi.

TÜRK ŞİRKETLERİ YAĞMALANIYOR

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan , yönetim karşıtı gösterilerin düzenlendiği Libya da , Bingazi ve Derne kentlerindeki birkaç Türk firmasının şantiyelerinde ciddi bir talan ve yağmalamanın gerçekleştiğini bildirdi.

Çeşitli temaslarda bulunmak için Brüksel e gelen Bakan Çağlayan , burada gazetecilere yaptığı açıklamada , Libya da faaliyet gösteren Özaltın , Mesa , Sistem ve Arsel firmalarının şantiyelerinde yağma olduğunu , bu konuda dünden beri Libya ile yoğun temas içinde bulunduğunu söyledi.

"Oradaki hem Türk çalışanların hem firmalarımızın can ve mal güvenliğinin korunması noktasında Libya nın Ankara Büyükelçisi ile uzun bir görüşme yaptım" diyen Çağlayan , şöyle devam etti:

"Trablus da hiçbir sorun yok , günlük yaşam devam ediyor ancak Bingazi deki eylemlerde firmalarımızın şantiyelerinde hem yağmalama hem talan olmuş. Vatandaşlarımızın büyük bir kısmı Bingazi deki Libyalı dostlarının evlerine sığınmış , bir kısmı da güvenlikli alanlara geçmişler. Büyükelçiyle dün akşam yaptığımız görüşmelerde dönmek isteyenlerin bir an önce tahliyesinin yapılması gerektiğini konuştuk. Zaten Bingazi ye THY nin tarifeli seferleri var. THY ile Dışişleri mensupları görüşüyorlar. Tahliyeler bugün itibarıyla başlamış olabilir , başlayacak."

OLAYLAR TÜM LİBYA YA MAL EDİLEMEZ

Bu olayların tamamını Libya ya mal etmenin doğru olmayacağını ifade eden Çağlayan , "Ümidimiz karmaşanın bir an önce bitip normal yaşama dönülmesi , buradaki firmalarımızın , vatandaşlarımızın , can ve mal güvenliklerinin sağlanmasıdır" dedi. Tahliye konusunda aşırı bir panik olmadığını belirten Çağlayan , isteyenlerin Türkiye ye döneceği şekilde bir çalışmayı arkadaşlarının yürüttüğünü yineledi


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =