Menenjit tamamen tarihe karışıyor!

Sağlık Bakanlığı uzmanları , iki ay içinde “meningokok” aşısının piyasaya çıkacağını , bir süre sonra da Bakanlığın bu aşıyı ücretsiz yapacağını açıkladı

haberturk
0

Sağlık Bakanlığı Aşı Danışma Kurulu Üyesi  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan  , Türkiye’de iki tür  Menenjit  mikrobuna karşı aşılama yapıldığını , ancak bir diğer  Menenjit  mikrobu “meningokok” için aşılama yapılmadığı için , yılda 750 çocuğunun menenjite yakalandığını söyledi. Bunların hepsinin 15 yaş altı çocuklar olduğunu ifade eden Prof. Ceyhan , “Bu sayıdan 50-100 arasında ölüm bekliyoruz , 200 civarında da sakatlık olabiliyor. Aşıyla bunların hepsini önlemiş oluyorsunuz” dedi.

6 KİŞİDEN İKİSİNDE
9 aylıktan itibaren aşının yapılabileceğini aktaran Ceyhan , bakteri solunum yoluyla bulaştığı için , aşıdan başka korunma yönteminin olmadığını belirtti.

Ceyhan , şöyle konuştu: “Meningokoklu bir hasta otobüste yanınızda oturabilir , okulda çocuğunuzun yanında oturabilir. Bakterinin bir de şöyle bir özelliği var: Sağlıklı insanların boğazında da büyük oranda taşınıyorlar. Her 6 kişiden en az ikisinin boğazında bu bakteri var. Taşıyıcı bir insanla temas halinde , bakteriyi evimize taşıyoruz.”

Prof. Ceyhan , Bakanlığın Türkiye’de  Menenjit  yapan mikroplardan ikisine karşı aşılamayı 2005-2006 yılları arasında aşı takvimine koyduğunu belirtti.

Ceyhan “Bu nedenle menenjitin en sık görülen etkeni  meningokok  isimli bakteri. Bir tek onun aşısı yoktu. Bir-iki ay ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =