Fukuşima nın çevresindeki 29 milyon metreküp toprak kaldırılacak

Deprem ve tsunami için "Mini Nuh Gemisi" kapsülü yapıldı

haberturk
0

Japonya nın orta kesiminde ana ada Honşu nun doğu kıyısını 11 Mart ta vuran 9 büyüklüğündeki Büyük Okyanus depremi ve tsunamisinde zarar gören  Fukuşima  nükleer santralinin çevresinde , 5 santimetre derinliğe kadar 29  milyon  metreküp  toprak  kaldırılıyor.

Bazı bölgelerde radyasyon alarmı da kaldırılırken , radyoaktif sezyum alan toprakların nerede temelli saklanacağı henüz bilinmiyor.

Japon (Tokyo) Elektrik Kurumu nun (JEK) işlettiği  Fukuşima  nükleer santralinin geniş çevresinde 2400 kilometrekarenin nükleer sızıntı atığından arındırılması gerekiyor. JEK ve ilgili bakanlık kararıyla 80 bin kişi tahliye edilmiş , Fukuşima-Dai-içi nükleer santralına en azından 20 km uzakta durulması için kamu duyurusu yapılmıştı.

7 ay önceki 11 Mart depremi ve tsunamisi 20 bin Japonun ölümünü ve kaybolmasına neden oldu.

MİNİ NUH

Bu arada Japon bilimadamı "Cosmo Power" şirketinin genel müdürü Şoci Tanaka , deprem ve tsunami için çok yararlı olabilecek hayat kurtarıcı kapsül olan "Mini Nuh Gemisi" geliştirdiklerini açıkladı.

Kocaman tenis topu gibi gözüken kapsül 4 kişi alıyor ve 11 Mart depreminde 37 metre yüksekliğinde dalga yaratan dev tsunamiye dayanacak ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =