Tahrir Meydanı nda zafer kutlaması

Bugünü ‘Zafer Günü’ ilan eden Mısırlılar , isyanın simgesi olan  Tahrir  Meydanı’nda bu kez kutlama için toplandılar..

phphaberci
0

18 gün süren ve sonunda Hüsnü Mübarek’in koltuğunu bırakmasıyla sonuçlanan Mısır’daki ayaklanmada en kritik günler Cuma günleriydi. Özellikle Cuma namazı sonrasında milyonlar sokaklara akmıştı. İsyanın merkezi de her gün onbinlerce kişinin doldurduğu başkent Kahire’deki  Tahrir  Meydanı’ydı. Mübarek’in gidişinden sonraki ilk Cuma olan bugün , Mısırlılar tarafından ‘Zafer Günü’ ilan edildi.

İşte Hüsnü Mübarek in Kahire den kaçış anı görüntüleri

KUTLAMALARIN MERKEZİ TAHRİR MEYDANI

Yapılacak büyük kutlamaların kalbi de isyan günlerinde olduğu gibi yine  Tahrir   Meydanı  olacak. Halk , kutlamaları için şimdiden meydanda toplanmaya başladı. Muhalifler tarafından yapılan çağrılarla katılımın bir milyonun üzerinde olması bekleniyor.   Katılımcılara cuma namazını İslam Alimleri Birliği Başkanı Prof. Yusuf Karadavi kıldıracak.

ORDU BANDO GÖNDERDİ

Mısır ordusu da jest olarak , meydana askeri bando gönderdi. Askeri bandonun çaldığı marşlar eşliğinde kutlamalara başlayan göstericilerin cuma namazının ardından Mısır ın ikinci Cumhurbaşkanı Enver Sedat ın kabrine yürüyecekleri bildirildi.  zafer  kutlamaları nedeniyle askerler meydan çevresinde geniş güvenlik önlemleri alırken , katılımcılar askerler tarafından üst aramaları yapıldıktan sonra alana alınıyor.


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =