Mavi Marmara raporu BM’ye güveni sarstı

Erdoğan , BM Genel Sekreteri ne  Mavi   Marmara  raporunun Türkiye açısından “tam bir hayal kırıklığı yarattığını’’ ifade etti

haberturk
0

Başbakan Erdoğan , New York’taki temasları sırasında BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile bir görüşme yaptı.

Edinilen bilgilere göre Erdoğan Ban’a  Mavi   Marmara  raporunun Türkiye açısından “tam bir hayal kırıklığı yarattığını’’ ifade etti.

Raporun , İsrail’in eylemlerini adeta meşrulaştırmaya çalıştığını ve BM’nin güvenilirliği ve tarafsızlığına ciddi anlamda gölge düşürdüğünü belirten Başbakan , Türkiye’nin üç talebinin yerine getirilmediği sürece İsrail ile ilişkilerinin normalleşmesinin mümkün olmadığını bir kez daha yineledi.

Ban ise , “Bu rapor , BM’nin değil. Palmer Paneli’nin  raporu  olarak değerlendirilebilir. Bunu BM’nin taraflılığı ya da tarafsızlığı biçiminde değerlendirmek çok da doğru olmaz. Biz bu tür durumlarda sadece üyeleri atıyoruz’’ dedi.

Erdoğan , Ban’a Akdeniz krizine ilişkin Kıbrıs Rum yönetiminin tek taraflı olarak adım attığını ve petrol arama çalışmaları faaliyetlerinin önemli bir risk olduğunu ifade etti. Erdoğan , “İki taraf da çekilecek olursa , arama çalışmalarından vazgeçecek olursa biz buna razı oluruz. Aksi takdirde arama çalışmalarında ısrar olunursa ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =