Ekmeklerini acıdan çıkaran kadınlar

Şanlıurfa nın yemeklerine lezzet veren İsot , sadece damaklara hitap etmekle kalmıyor , yöre halkının kadınlarına da ekonomik gelir sağlıyor.

haber7
0

 “Çalışıyoruz , eşlerimize yardımcı oluyoruz , hayat müşterektir” sözleriyle neden bu işi yaptıklarını özetleyen Urfalı  kadınlar  sabah 6 , akşam 7 mesaisi yapıyorlar.
Kadınlar , bazı zamanlar yevmiye , bazı zamanlarda torba hesabı çalışıyor. 20 TL yevmiye ile çalışan  kadınlar  , torba başı çalışmanın daha iyi olduğunu söylemeden de edemiyor. Torba başına 2 ,50 kuruş alan  kadınlar  günde ortalama 10 torba  biber  temizliyor.
Urfalı vatandaşlar biberlerini buraya gönderip isteklerine göre toz  biber  veya  biber  salçası yaptırıyorlar. İşini yaptırmak isteyenler torba başı 10 TL vererek biberlerini buraya gönderiyor. İşi yaptıran kişi bu biberleri torba başı 2 ,50 kuruşa kadın işçilere temizletiyor. Temizlenen biberler ardından güneşe seriliyor. Serme işlemini birkaç gün sürüyor. Ardından serildikleri yerden toplanan biberler makinelerden geçirilerek kullanıma hazır halde evlere teslim ediliyor.
Bu işin ticaretini yapan işçi başı , “Biz her tarafa  biber  yapıp gönderiyoruz” dedi.  biber  salçasına  urfa  Diliyle "Biber Reçeli" diyen  kadınlar  en çok ellerinin yanmasından şikâyetçi. Biberin ellerindeki acısını “Ateşle oynuyoruz , yılan tutuyoruz” diye adlandıran  kadınlar  , her şeye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =