Fransa'da  sömürge  döneminden kalma 75  yıllık   CFA frangı   yürürlükten  kaldırıldı.  Fransa  , yeni sistemde Batı Afrika Merkez Bankası , bankacılık komisyonu ve para politikası konseyinde bulunan temsilcilerini de &c

haber7
0

Fransa Hükümet Sözcüsü  Sibeth Ndiaye  ,  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron  un başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

CFA frangını yürürlükten kaldıran ve yerine "eko" para birimine geçilmesini öngören yasa tasarısının onaylandığını ifade eden Ndiaye , Afrika ülkelerinin döviz rezervlerinin yüzde 50 sinin  Fransa  Merkez Bankasında tutulması uygulamasına da son verileceğini belirtti. 

Ndiaye , böylece  Fransa  ile Afrika arasındaki ilişkinin yenileceğini ve tarihte yeni bir sayfanın yazılacağını söyledi.

Sibeht Ndiaye , bu reformun Macron un Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA) üyesi 8 ülke ile geçen yıl aralıkta yaptığı anlaşmanın sonucu olduğunu aktardı. 

Eko sisteminde  Fransa  , Batı Afrika Merkez Bankası (BCEAO) , bankacılık komisyonu ve para politikası konseyinde bulunan temsilcilerini de çekecek ancak kriz durumunda garantör ülke olmayı sürdürecek.

Ekoyu kullanan ülkeler , ithalatlarını ödeyemeyecek duruma düşerse  Fransa  bu ödemeleri yaparak para politikası konseyine dönmeye de hak kazanacak.

Eko , UEMOA üyesi Benin , Burkina Faso , Gine Bissau , Fildişi Sahili , Mali , Nijer , Senegal ve Togo da kullanıma sokulacak.

- ADINI SÖMÜRGEDEN ALAN PARA BİRİMİ

"Afrika  Fransız  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 2 =