Elon   Musk  , yeni Gigafactory için Teksas Austin veya Oklahoma Tulsa'yı düşünüyor. Dolayısıyla bu iki bölgeden birinde , her gün yeni  Tesla  otomobillerin üretildiği yeni bir Gigafactory kurulacak.

haber7
0

Bu seçimin arkasında ise Tesla’nın Almeda’da bulunan fabrikasının , koronavirüs (Covid-19) sırasında kapalı tutulmaya zorlanmasının da payı var.

Tesla’nın yönetim binası da Almeda’da bulunuyor ancak bölgenin yerel yönetimi ile  Elon   Musk  davalık olmuş durumda. Hatta Almeda yönetimi , salgın sırsaında fabrikalarını açması halinde , Musk’ı tutuklayıp hapse atma tehdidinde bile bulundu.

Bu olayların ardından Musk’ın yeni fabrikyı açacağı Teksas veya Oklahoma’daki fabrikaya taşınma kararı aldığı da vurgulanıyor.

Musk attığı tweet’te ise , yeni kurulacak fabrikanın ağırlıklı olarak CyberTruck üreteceğini duyurdu. Bu yeni fabrika haberi , çok önemli bir gelişme çünkü bir Gigafactory’nin maliyeti 4 milyar dolara ulaşıyor.

Dünyanın önemli bir kriz döneminde olduğu , otomobil satışlarının ve nakit para akışının neredeyse durduğu bir dönemde Musk’ın 4 milyar dolarlık inşaata başlama hazırlığı yapması çok dikkat çekti.

Musk , Gigafactory’leri Japon Panasonic firmasıyla ortak olarak kuruyor. Fabrikada üretilen ve otomobillerde ya da evlerde kullanılan pil üniteleri , Pansonic’in teknolojisiyle üretiliyor. Fabrikaların kurulum aşamasında da Panasonic önemli oranda finansman ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =