Tarım ve Orman Bakanı Dr.  Bekir Pakdemirli  , "Ülkemizde  yüzde  2 civarında gıdayı çöpe göndermekten vazgeçersek bunun anlamı 10  milyar  lira demek yani 360 bin ailenin 1 yıllık asgari geçim rakamı"

haber7
0

Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli  , Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ortaklığında gerçekleştirilen "Gıdanı Koru Kampanyası"nın tanıtımına video konferans yöntemiyle katıldı.

Türkiye de gıda israf ve kayıplarının önüne geçilmesinin büyük önem taşıdığını belirterek , "Ülkemizde her yıl 18 ,8 milyon ton gıda çöpe gidiyor. Bu da yaklaşık 625 bin çöp kamyonunun taşıdığı çöp miktarına denk geliyor." dedi.

FAO ile başlattıkları  Gıdanı Koru Kampanyası  nın ülkenin gıda kayıp ve israfıyla mücadelesinde dünyaya örnek bir proje olduğunu vurgulayan Pakdemirli , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gıda arz güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Pakdemirli , dünyada önemli ölçüde açlık ve obezite sorunu olmasına rağmen bir yandan da üretilen gıdanın her yıl üçte birinin , yani 1 ,3  milyar  tonunun kayıp ve israfa maruz kaldığına dikkati çekerek "Sağlıksız yeme alışkanlıkları , sağlığa ayırdıkları yılda 2 trilyon dolar ile hükümetlerin bütçeleri üzerinde büyük bir yük oluşturuyor. Bu kayıp , gelişmekte olan ülkelerde 310  milyar  dolar , gelişmiş ülkelerde ise 680  milyar  dolar değerinde karşımıza çıkıyor. İsraf edilen gıdayı üretmek için gerekli ekili alan Çin in yüz ölçümü kadar yani 9 ,6 milyon kilometre karedir." diye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =