Malta’nın Afrika üzerinden Avrupa’ya geçmek için Akdeniz’e açılan düzensiz  göçmenleri  Avrupa’ya  yönlendirdiği  ileri sürüldü.

haber7
0

İtalyan Avvenire ve İngiliz The Guardian gazetelerinde yer alan haberlerde , nisanda  Malta  kara sularına yaklaşan  göçmen  botunun  Malta  Silahlı Kuvvetlerine (AFM) ait bot tarafından geri çevrildiği ve İtalya’ya doğru yönlendirildiği  iddia  edildi. 

Haberde , AFM’nin 101 kişi taşıyan  göçmen  botuna , benzin , yer bulma cihazı (gps) ve yeni motor gibi teknik destek verdiği ve bir an önce Avrupa’ya gitmeleri yönünde tehditte bulunduğu ileri sürüldü.

Söz konusu göçmenlerden biri İtalya’nın Pozzallo limanına ulaşmalarının ardından Guardian’a yaptığı açıklamada , "Bize gelip Malta’da koronavirüs nedeniyle herkesin hasta olduğunu , bizi alamayacaklarını çünkü Malta’nın küçük bir ada olduğunu söylediler. Bize kırmızı can yeleği , yeni bir motor , benzin verip  İtalya  yönünü gösterdiler. Ardından silahlarını gösterip size 30 dakika veriyoruz dediler." ifadelerini kullandı.

Olaya ilişkin görüntüler , Akdeniz’in orta kesiminde  göçmen  arama kurtarma faaliyetlerine de katılan sivil toplum kuruluşları tarafından da paylaşılırken , "Alarm Phone" isimli Twitter daki yardım hesabı ise olayın 11 Nisan’da yaşandığını , göçmenlerin 12 Nisan’da Pozzallo limanına ulaştığını yazdı. Alarm Phone ayrıca , AFM botunun , denizdeki göçmenleri kurtarmak yerine onların yanında tehlikeli manevralar yaptığını savundu.

AFM den üst ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =