İsrail Ekonomi Bakanı ve İşçi Partisi lideri Amir Peretz ,  işgal  altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin tek taraflı "ilhak" edilmesi planına karşı olduğ

haber7
0

İsrail in  Filistin  i yok etme planı çerçevesinde  Batı Şeria  da tek taraflı olarak  işgal  edilerek yeni yerleşim birimlerinin inşa edilme planı , İsrail Ekonomi Bakanına dahi yeter dedirtti.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN a konuşan Peretz , Tel Aviv yönetiminin "ilhak" planına ilişkin  tepki  gösterdi.

İLHAK PLANINA KARŞI

Batı Şeria daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi nin tek taraflı "ilhak" edilmesi planına karşı olduğunu belirten Peretz , İsrail Meclisinde ise çoğunluğun bu planı desteklediğini dile getirdi.

İsrail in bölge ve  Filistin  yönetiminde neler olduğunu dikkatlice dinlemesi gerektiğini söyleyen Peretz ,  Filistin  ile diyaloğu ve iki devletli (Filistin-İsrail meselesi) çözümü desteklediğini sözlerine ekledi. 

İSRAİL İN ARTAN İŞGALİ

ABD Başkanı Donald Trump ın İsrail Başkanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak ta Beyaz Saray da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında ,  Batı Şeria  daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin  Filistin  e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon , sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için  Batı Şeria  da haritalandırma sürecine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =