Çin Dışişleri Bakanlığı ,  ABD  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun  Tayvan   liderine  yönelik "başkan" ifadesi kullanmasının içişlerine müdahale olduğunu belirterek kınadı.

haber7
0

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada , "ABD’nin mezkur siyasileri Tek Çin ilkesini ciddi şekilde ihlal ederek , Çin’in iç işlerine ciddi anlamda müdahale etmiştir. Çin , bundan güçlü şekilde öfke duyuyor ve bu durumu kınıyor." ifadeleri kullanıldı. Pompeo’nun bu ifadeleriyle , ABD’nin bulunduğu taahhütlere açıkça ters düştüğü , Tayvan’daki bağımsızlık yanlılarına yanlış sinyal gönderdiği ve  Tayvan  Boğazı nın barış ve istikrarı ile Çin-ABD ilişkilerine zarar verdiği savunulan açıklamada , "Çin hükümeti ve halkı , Tayvan’ın bağımsızlık yanlılarının faaliyetlerine ve herhangi bir dış gücün Çin’in iç işlerine müdahalesine karşı çıkıyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Çin hükümetinin , ABD’yi "Tayvan ın bağımsızlığının ölü bir yol olduğu konusunda uyardığı" vurgulanan açıklamada , "Çin , ABD’nin bahsi geçen hareketlerine karşı gerekli önlemleri alacak ve  ABD  , bundan kaynaklanan sonuçlara katlanmak durumunda kalacak.  ABD  yi bir an önce yanlışını düzeltmeye çağırıyoruz." ifadeleri yer aldı. Pompeo ,  Tayvan  lideri Tsai Ing-wen ın iktidarının ikinci dönemine başlama törenine tebrik mektubu göndererek ABD-Tayvan ortaklığının ortak bir vizyon temelinde gelişeceğini kaydetmişti.

Tsai de gün içinde düzenlenen törende Çin ile diyalog ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =