Sağlık Bakanlığı ,  Yurt   dışından  Türkiye'ye gelen Türk vatandaşlarına uygulanan karantinayla ilgili  yeni  bir karar aldı. Artık Türkiye'ye  gelenler  , öğrenci yurtlarında karantinaya alınmayacak.

haber7
0

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından İçişleri Bakanlığı , Dışişleri Bakanlığı , Türkiye Hudut Ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü , Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ve 81 kentin valiliğine “Yurt  dışından  Planlı Uçuşlar İle Toplu Olarak Gelen Kişilere Yönelik Uygulamalar” başlık bir yazı gönderildi.

Halk Sağlığı Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih KARA imzalı yazıya göre  Yurt   dışından  planlı uçuşlarla Türkiye’ye gelen vatandaşlara uygulanan  karantina  yönteminde değişikliğe gidildi. Türkiye’ye giriş yapan Türk vatandaşları ve oturma izni olan kişiler artık KYK yurtlarında  karantina  altına alınmayacak.

Havaalanında yapılan muayeneleri sırasında corona virüsü semptomları yönünden şüpheli görülen kişiler havaalanındaki izolasyon alanına alınacak , 112 aracılığıyla il sağlık müdürlüğü tarafından belirlenen hastaneye yönlendirilecek.

Herhangi bir semptom belirlenemeyen kişiler onam formlarını imzaladıktan sonra kendi imkanlarıyla evlerine gidecekler.  14 gün  boyunca kendi evlerinde izole olacaklar ve bu süre içinde aile hekimleri tarafından izlenecekler.

Halen yurtlarda kalmakta olan kişilerin 14 günlük  karantina  süreçlerini tamamlamasına bakılmaksızın PCR testi sonrası yurtlardan çıkışları 23 Mayıs 2020 tarihine kadar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =