Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu  yıl  devreye girecek ilave  Yenilenebilir Enerji  kapasitesi 20 yılın ardından ilk kez düşüş gösterdi. Küresel  Yenilenebilir Enerji  kapasitesinin yüzde 6 artışla

haber7
0

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA)  Yenilenebilir Enerji  Piyasası Güncellemesi Raporu na göre , dünya çapında  Yenilenebilir Enerji  kaynakları  Kovid-19  salgınına karşı direnç gösterse de tedarik zincirindeki aksamalar , karantina önlemleri ve sosyal mesafe kuralları  Yenilenebilir Enerji  yatırımlarını da etkiliyor.

Bu kapsamda ,  Kovid-19  salgınının etkisiyle bu  yıl  devreye girecek ilave  Yenilenebilir Enerji  kapasitesinin geçen yıla göre yüzde 13 azalarak 167 gigavat olması bekleniyor. Söz konusu düşüş ,  Yenilenebilir Enerji  kapasitesi kurulumunda 20  yıl   sonra  ilk kez görülecek.

Buna rağmen , dünyadaki toplam  Yenilenebilir Enerji  kapasitesi bu  yıl  yüzde 6 büyüyerek 2 bin 860 gigavata ulaşacak.

Öte yandan , hükümetlerin  Yenilenebilir Enerji  politikaları bu kaynaklardaki kapasite artışında önemli rol oynayacak.

IEA Başkanı Fatih Birol , rapora ilişkin değerlendirmesinde , küresel salgına rağmen ülkelerin yeni rüzgar ve güneş santralleri inşa ettiğini belirterek , "Yatırımlar yavaş da olsa devam ediyor.  Yenilenebilir Enerji  sektörünün salgına direnç gösterip büyümeye devam etmesi iyi bir haber ancak bu gelişmeyi kanıksamamalıyız. Salgından önce de temiz enerji dönüşümü için temel adımları atmak önemliydi , olağanüstü bir sağlık sorunu ve ekonomik zorlukta da hükümetlerin sürdürülebilir enerji için temiz kaynakları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =