Deloitte Tüketim Endüstrisi ve Otomotiv Sektör Lideri Özkan Yıldırım , 'Türkiye , bu krizi otomotiv sanayisinde  fırsata  çevirmek zorundadır. Türkiye'de otomotiv sanayisi güçlü sermaye yap

haber7
0

Yıldırım , AA muhabirinin yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) otomotiv sektörüne etkilerine ve bu süreçte otomotiv sektöründe yaşanabilecek gelişmelere ilişkin sorularını yanıtladı.

Otomotiv sektörünün  Türkiye  gibi gelişen dünya ekonomilerine katkısının son derece önemli olduğunu belirten Yıldırım , otomotiv sanayisinin , araçların üretildiği ana sanayi ile orijinal ya da eşdeğer aksam , parça ve sistem üreten yan sanayinin tümünü kapsayan büyük bir sanayi kolu olduğunu dile getirdi.

Otomotivin hemen hemen bütün sanayileşmiş ülkelerde ekonominin lokomotif sanayilerinden biri olarak öne çıktığını aktaran Yıldırım , sektörün , demir-çelik , petro-kimya gibi temel sanayi dallarının başlıca tüketicisi ve bu sanayilerdeki teknolojik gelişmesine etki eden bir sanayi ve aynı zamanda savunma sanayisinin de en önde gelen destekçisi olduğunu kaydetti.

Otomotiv sektörünün dünya ekonomisine ve istihdama katkısını rakamlarla anlatmanın zor olduğunu belirten Yıldırım , "2019 yılı içinde dünyada yaklaşık 90 milyon özel ve ticari araç üretildiğini düşünürsek önemini daha iyi anlayabiliriz. Otomotiv sektörü doğası gereği diğer sektörlerle etkileşimi açısından da dünya ekonomisi için çok önemlidir.

Dünya ekonomilerinin tamamını dikkate alacak olursak yaklaşık olarak bir otomobilin yarattığı değer zinciri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =