Türk bilim insanları , Türkiye'deki koronavirüs vakalarının kaynağını  tespit  etti. İlk vakanın ABD'den geldiği belirlendi. Yapılan çalışmada ayrıca ,  koronavirüsün  ayda en az iki defa mutasyona uğradı

haber7
0

Türk bilim insanları , koronavirüsün gen haritasına yönelik çalışmasında çarpıcı sonuçlar elde etti. 30 dan fazla virüs genomundan yapılan çalışmaya göre , İstanbul daki vakaların çoğunun Avrupa kaynaklı olduğu sonucuna ulaşıldı. Genom sekansları baz alındığında Türkiye deki ilk  koronavirüs  vakasının ABD , ikinci Avusturalya ve üçüncüsünün ise İngiltere kaynaklı olduğu  tespit  edildi.

VİRÜSÜN BULAŞMA MODELLERİ ORTAYA ÇIKARILDI

Çin de ortaya çıkarak küresel bir salgına dönüşen koronavirüsün  Türkiye  deki genom haritasını inceleyen bilim insanları önemli sonuçlara ulaştı. İzole edilen koronavirüsün genom dizilimi yapılarak elde edilen sonuçlar sayesinde virüsün bulaşma modelleri ortaya çıkarıldı.

TÜRKİYE DEKİ İLK VAKA ABD DEN

Sabancı Üniversitesi nden Türk bilim insanlarının bu yöntemle yaptığı araştırmaya göre ,  koronavirüs  ayda en az iki defa mutasyona uğradı. Genom sekansları incelenen araştırma sonucuna göre ,  Türkiye  deki ilk  koronavirüs  vakasının ABD , ikinci vakanın Avustralya , üçüncü vakanın ise İngiltere kaynaklı olduğu  tespit  edildi.

İKİ İLİMİZDE İSE SUUDİ ARABİSTAN BAĞLANTILI

İstanbul daki  koronavirüs  vakalarının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =