ABD  Savunma Bakanlığı , yayımladığı yeni bildiride ,  ABD  gemilerine uluslararası sularda  100  metreden fazla yaklaşan gemilerin 'tehdit' olarak yorumlanacağı ve savunma prosedürünün uygulanabileceğini duyurdu.

haber7
0

ABD , Uluslararası sularda özellikle Çin ve İran savaş gemileriyle karşı karşıya gelen ve bazen tehlikeli mesafeyi geçen yakınlaşmalarla ilgili  tehdit  niteliğinde yeni bir bildiri yayımladı.

ABD ordusu yeni bildiriyle , gemilerin bir tehlike oluşturduğu düşünmesi halinde , diğer ulusların gemilerinin ,  ABD  savaş gemilerinden en az  100   metre  uzakta kalmaları için diğer uluslara genel bir uyarı yaptı.

Pentagon , Salı günü yaptığı duyuruda , "Tüm gemilere , uluslararası sularda / boğazlardaki  ABD  deniz gemilerinden en az  100   metre  uzakta güvenli bir mesafeyi korumalarını" tavsiye etti.

Star Gazetesi nde yer alan habere göre , "Bir  ABD  deniz gemisine  100   metre  içinde yaklaşan silahlı gemiler bir  tehdit  olarak yorumlanabilir ve yasal savunma önlemlerine tabi tutulabilirler."

Reuters a konuşan ve ismi açıklanmayan bir  ABD  yetkilisi , bildirinin  ABD  ordusunun hedefleme kurallarında bir değişiklik yapmadığını da belirtti.

Basında çıkan yorumlara göre ,  ABD  Başkanı Donald Trump ın  ABD  savaş gemilerine , çok yakın seyreden İran gemilerini vurma emrini verdiği nisan ayındaki olaylardan sonra geldi.

Basra Körfezi nde tatbikat yapan  ABD  savaş gemileri , İran Devrim Muhafızlarına ait silahlı devriye gemileri tarafından taciz edilmişti.

Geçtiğimiz ay Trump ,  ABD  Deniz Kuvvetleri ne gemilerinin denizde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 5 =