Rusya Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov  , ABD'nin stratejik istikrar ve silah kontrolü alanındaki  anlaşmaları  tutarlı şekilde bozduğunu söyledi.

haber7
0

Lavrov , Baltık Denizi Devletleri Konseyinin video konferans yoluyla gerçekleştirilen toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

 

 

Rusya ve  ABD  arasında stratejik istikrar ve silah kontrolü alanındaki ilişkilerinin iyileştirilmesi gerektiğini belirten  Lavrov  , "Amerikalı meslektaşlarımız , Anti Balistik Füze anlaşmasından başlayarak , bu alanda mevcut tüm  anlaşmaları  ve kısıtlamaları tutarlı şekilde bozuyor." dedi.

Açık Semalar Anlaşmasının da tehdit altında olduğuna işaret eden  Lavrov  ,  ABD  ile Rusya arasında 2010 da imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması nın (New START) çalışması gerektiğini vurguladı.

 

 

ABD nin nükleer silahlarının Almanya dan Polonya ya taşınması ihtimalini de değerlendiren  Lavrov  , "Bu , Rusya ve NATO arasındaki temel anlaşmanın doğrudan ihlali olur." şeklinde konuştu.

Rusya ve NATO arasında doğrudan temas mekanizmalarının olmadığına dikkati çeken  Lavrov  , bunun büyük bir sorun olduğunu ifade etti.

Lavrov , Rus ordusunun Kovid-19 döneminde tatbikat sayısını azalttığını ve NATO ile temas hattında tatbikat düzenlemeyi planlamadığını belirtti.

Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =