Libya  hükümeti Savunma Bakan Yardımcısı Yarbay Salahiddin en-Nemruşi ,  Libya  hükümeti ve Türkiye arasındaki iş birliğinin şeffaf ve açık bir şekilde uygulandığını söyledi.

haber7
0

 Libya hükümeti Savunma Bakan Yardımcısı Yarbay Salahiddin en-Nemruşi ,  Libya  hükümeti ve  Türkiye  arasındaki iş birliğinin şeffaf ve açık bir şekilde uygulandığını söyledi.

Libya hükümeti tarafından yürütülen Öfke Volkanı Operasyonu sosyal medya hesabı Facebook’ta yayınlanan yazılı açıklamasında Nemruşi , "Libya hükümeti olarak NATO üyesi  Türkiye  ile iş birliği egemenliğimizden doğan tabii hakkımızdır. Trablus ile Ankara arasındaki yardımlaşma uluslararası yasalara da uygundur." ifadelerini kullandı.

Türkiye ile yapılan anlaşmaların; Mısır , Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) , Ürdün ve Rusya’nın darbeci Halife  Hafter  e desteklerine tepki olarak gerçekleştiğini vurgulayan Nemruşi , şunları kaydetti:

"Savaş suçlusu  Hafter  , iktidarı ele geçirmek için saldırılarını sürdürmekte tereddüt etmiyor. İşlediği bunca suçlar ve yaptığı katliamlara rağmen başarısız oldu."

- Ne olmuştu?

Libya ordusu dün sabah  Hafter  e bağlı milislerin işgalindeki Vatiyye Askeri Hava Üssü nde kontrolü sağlamıştı.

Hafter , Nisan 2019 da başkent Trablus a yönelik saldırı emri vermesinin ardından , savaş uçaklarıyla başkentin çevresini vurmak için Vatiyye Üssü nü yoğun biçimde kullanmıştı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =