Kültür Bakanlığı , İstanbul’un sembol yapılarından biri olan Galata Kulesi’ni de  İstanbul  Büyükşehir Belediyesi’nden devirle Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün uhdesine almıştı. Ye

haber7
0

İsmail Kılıçarslan ın bugünkü yazısında  ilgili  bölüm şu şekilde; Hatırlayanlarınız olacaktır. Geçen hafta İBB Başkanı İmamoğlu , Kültür Bakanı’na bir açık mektup yazarak “yapılanın yanlış olduğunu , bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini , kulenin İBB’ye devrinin temin edilmesini” talep etmişti.

 

 

Gelelim meselenin ek yerine. Normalde “standart bir politik itişme” deyip geçeceğim bir meseleyi niçin köşeme taşıdığım sorusunun cevabına yani.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat , Karar Gazetesi’ne verdiği ve İBB’nin bu konudaki tezlerini anlattığı söyleşisinde noktası noktasına şunları söylüyor: “Biz , 6. yüzyılda Bizans döneminde yapılmış , Cenevizliler tarafından onarılmış , İstanbul’un mütemmim cüzlerinden bir yapının vakıf kültür varlığı olmadığını anlatmaya çalışıyoruz.”

 

 

Bence çok temiz anlatmış derdini Mahir Polat. Fethedilen bir şehrin herhangi bir yapısının vakıf malı olamayacağını , Fatih Sultan Mehmet’in Galata Kulesi’ni , Bizans surlarını , su kemerlerini , Ayasofya’yı yahut “kılıç hakkı” olarak devletin uhdesine geçen hiçbir yapıyı “vakıf malı” haline getiremeyeceğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =