Doğu  Karadeniz  Bölgesi’nde , koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat kısıtlamasına takılan  Çay  üreticilerinin beklediği , memleketlerine dönüş izninin çıkmasının ardından hasat için seyahat i

haber7
0

Doğu  Karadeniz  deki  Rize  ,  Trabzon  ,  Artvin  ve  Giresun  illerinde , 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay üretiminde hasat başladı.

Çay tarımında koronavirüs tedbirleri kapsamında , sınır kapılarının kapatılması nedeniyle 40 bin yabancı uyruklu işçinin ülkeye giremeyecek olması , büyükşehirlerden gelmek isteyen üreticilerin de kente girişlerinin yasaklanması ile  çay hasadı  için bir süre önce işçi arayışı başladı. İçişleri , Sağlık ile Tarım ve Orman Bakanlıkları koordinesinde 4 ilin valilikleri ve ilgili kuruluşların temsilcilerinin gerçekleştirdiği toplantılarda  çay hasadı  için üreticilere izin çıktı. Karar , önceki hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

BAŞVURULAR 50 BİNE ULAŞTI

Çay üreticileri , İçişleri Bakanlığı’na başvurarak , izin belgelerini almaya başladı. Doğu Karadeniz’de 4 ilde başvuru sayılarıyla 50 bine ulaşan çay üreticileri , bu  gece  yarısından itibaren memleketlerine doğru  yola  çıkacak.

Rize ,  Trabzon  ,  Artvin  ve  Giresun  il sınırlarında ise önlemler artırıldı. Kent girişlerinde geniş güvenlik önlemleri alınırken , takviye polis , jandarma ve sağlık ekipleri görevlendirilecek. İl pandemi kurullarınca kent girişinde sağlık kontrolünden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =