Kovid-19  salgını karşısındaki tutumu nedeniyle eleştirilerin odağı olan Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) uluslararası bağımsız bir  soruşturma  yapılması kararı verildi.

haber7
0

Aralarında  ABD  ve Çin in de bulunduğu Birleşmiş Milletler (BM) üyesi  194  ülke ,  DSÖ  nün pandemi yönetimi konusunda "bağımsız olarak denetlenmesi" için sunulan önergeyi onayladı. Buna göre "en kısa zamanda  DSÖ  nün tarafsız ve bağımsız olarak tümüyle soruşturulacağı" belirtildi.

 

Kararın amacının dünya çapında "salgınlara yönelik hazırlıklarının ve önlemlerinin artırılması , pandemilere karşı müdahalelerin güçlendirilmesi" olduğu belirtildi.

DSÖ YE YÖNELİK ELEŞTİRİLER

İlk defa aralık ayında Çin de görüldükten sonra dünyaya hızla yayılan  Kovid-19  salgını , kısa sürede tüm ülkelerdeki bir numaralı gündem maddesi haline geldi. Ancak pandemiye karşı ülkeleri bilgilendirme ve aralarında koordinasyon sağlama yükümlülüğü bulunan Dünya Sağlık Örgütü nün  Kovid-19  karşısındaki tutumu eleştirilerin odağı oldu.

ABD Başkanı Donald  Trump  ,  DSÖ  yü eleştirerek  Wuhan  da yaşananları bildirmediği ve Çin yanlısı bir tutum sergilediğini öne sürdü. Örgüt , tüm iddiaları reddetse de Washington un kuruma yaptığı finansal yardım askıya aldı.  ABD  Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Alex Azar  da  DSÖ  nün salgın sürecinde dünyanın ihtiyaç duyduğu bilgileri edinmede başarısız olduğunu belirterek , "Bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =