Corona  virüs salgını nedeniyle sarsılan otomotiv sektöründe elektrikli araçlardaki satışın içten yanmalı motorlara sahip otomobillere göre  daha  az olması bekleniyor.

haber7
0

Corona virüs salgını otomotiv sektörüne ağır darbe vursa da , elektrikli araçlar bundan nispeten  daha  az etkilenecek görünüyor. BloombergNEF (BNEF) analistlerinin tahminlerine göre , elektrikli araçlarda bu yıl yüzde 18 düşüş bekleniyor. Ancak içten yanmalı motorlara sahip araçlarda bu rakamın yüde 23 ü bulması bekleniyor.

20 YILDA SATILAN 10 ARAÇTAN 6 SI ELEKTRİKLİ OLACAK BNEF in tahminlerine göre , elektrikli modeller 2040 yılına kadar genel araç filosunun yüzde 31 ine ulaşacak ve o tarihe kadar yeni binek otomobil satışlarının yüzde 58 ini oluşturacak. Bu nedenle içten yanmalı motorlu araçların 2017 deki zirveden yavaş yavaş düşeceği öngörülüyor. Elektrikli otomobil satışlarının bu yıl 1 ,7 milyon adet düzeyinde olması bekleniyor.

290 MİLYON ŞARJ NOKTASI İHTİYACI 2040 yılına kadar dünyanın 12 milyonu halka açık yerlerde ve geri kalanları evde , işyerlerinde veya özel ticari yerlerde olmak üzere yaklaşık 290 milyon şarj noktasına ihtiyacı olacağı tahmin ediliyor. Raporda ayrıca , hidrojen yakıt kullanan araçların büyümesine ilişkin beklentilere de yer verildi. Bunların 2040 yılına kadar ağır ticari araç satışlarının yüzde 3 ,9 unu ve belediye otobüs satışlarının yüzde 6 ,5 ini oluşturabileceği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =