Afrika'dan göç yolculuğuna çıkan leylekler , Diyarbakır ile Bismil ilçesi arasındaki  Dicle  Vadisi'nde yavruladı. 50 kilometrelik alandaki yüksek gerilim hattı direklerine yuva kuran leylekler , yavrularını Di

haber7
0

Diyarbakır-Bismil karayolu üzerinde , Dicle Vadisi’nde 50 kilometre uzunluğundaki 200 metre aralıklarla bulunan yüksek gerilim hatlarını taşıyan demir direklere yuva kuran leylekler , yavrularını büyütüyor. Leylekler , yaklaşık 10 gün önce dünya getirdiği yavrularını Temmuz ayının ortasına kadar  Dicle  Nehri nde avladıkları canlılarla besleyecek.

YUVALARINI 20 YIL ÖNCE KURMUŞLAR

Direklerin üzerinde bulunan 48 yuvada bilimsel çalışmalar yürüten  Dicle  Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç , bu yuvaların leylekler tarafından yaklaşık 20 yıl önce kurulduğunu söyledi. Mevsimin yağışlı geçmesiyle leyleklerin yiyecek konusunda bu yıl zorluk yaşamayacağını anlatan Kılıç , yuvalarda yaptıkları incelemeyle yavru leyleklerin sağlıklı olduklarını tespit ettiklerini belirtti. Kılıç , "Burası , Türkiye nin en önemli  leylek  kolonilerinden birini bünyesinde barındırıyor. Önemli özelliği ise burada yuva başına düşen yavru sayısının diğer bölgelere göre daha fazla olmasıdır. 3 yavrulu , 4 yavrulu , 5 yavrulu yuvalar görebiliriz. Yuva yerleri nehre yakın olduğu için anne ve baba leylekler rahatlıkla yavrularını besleyebiliyorlar" dedi.

EYLÜL AYINDA NİL NEHRİ NE VE AFRİKAYA GÖÇLERİ BAŞLIYOR ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =