Yozgat'ın  tescilli  yöresel lezzetlerinden  testi   kebabı  , yapılışı , pişirilmesi , sunumu ve damak çatlatan lezzetiyle ramazan ayında da  iftar   sofralarını  süslüyor.

haber7
0

Yozgat ta genellikle misafirlere ikram edilen en önemli yemeklerin başında gelen  testi   kebabı  , kendine has lezzetiyle ramazan ayında da  iftar  sofralarının vazgeçilmezleri arasındaki yerini alıyor.

Kebap için ilk önce kuru soğan , domates ve biber doğranarak sarımsakla bir kaba konuluyor. Kuzu etiyle birleşen sebzelere baharatları da konduktan sonra harmanlanıyor ve malzemeler testilere yerleştiriliyor.

Tereyağı ve defneyaprağı ilave edildikten sonra testinin ağzı kapatılarak kebap pişirilmeye hazır hale getiriliyor.

Meşe kömürüyle yakılan ateşte 2 ,5 saat kalan  testi  kırıldıktan sonra kebap servis ediliyor.

"Tatmaya değer bir lezzet" Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse , AA muhabirine yaptığı açıklamada , kentte hayvancılık ve kuzu yetiştiriciliğinin yaygın olmasının et yemeklerindeki çeşitliliğe de yansıdığını söyledi.

Yozgat ın coğrafi işaretli lezzetlerinden birinin de  testi   kebabı  olduğunu belirten Köse , şöyle konuştu:

"Daha önceden hazırlanmış kuşbaşı kuzu eti sebzelerle  testi  içine atılır. Sonrasında yakılan ateşte yaklaşık 2 ,5 saat pişirilerek sunuma hazır hale getirilir.  testi   kebabı  tatmaya değer bir lezzettir. Tüm vatandaşlarımızı  Yozgat  ta  testi  kebabını tatmaya davet ediyorum.  Yozgat  ta doğup büyüyen herkes  testi  kebabının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =