ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar , Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde dünyanın ihtiyaç duyduğu bilgileri edinmede başarısız old

haber7
0

Azar ,  DSÖ  nün en üst karar alma organı olan ve bugün başlayan 73. Dünya Sağlık Asamblesi nde (DSA) konuştu.

 

 

Tarihte ilk kez video konferans yöntemiyle yapılan asamblede , Azar , "Bu örgüt (virüse ilişkin) dünyanın ihtiyaç duyduğu bilgileri edinmede başarısız oldu. Bu başarısızlık da pek çok  can   kaybına   mal  oldu." dedi.

Azar ,  DSÖ  nün operasyonlarının şeffaf olması gerektiğini vurgulayarak ,  DSÖ  nün pandemideki sorumluluğunun tüm yönleriyle bağımsız bir şekilde incelenmesini içeren önergeyi desteklediklerini aktardı.

 

 

DSÖ nün kilit yetkilerini yerine getirmesini ve üye ülkelerin Uluslararası Sağlık Yönetmeliklerine uymasını sağlamak için herkesi birlikte hareket etmeye davet eden Azar , isim vermeden Çin e yüklendi.

Azar , Çin yönetiminin "salgını örtbas etmeye yönelik açık bir girişimde" bulunduğunun , "şeffaflık yükümlülükleri ile alay ettiğinin" ve bu politikanın tüm dünyaya "pahalıya  mal  olduğunun" altını çizdi.

DSÖ ye yönelik suçlamalarına devam eden Azar , şöyle konuştu:

"Üye devletler iyi niyetle hareket etmediklerinde  DSÖ  nün temel bilgi paylaşımı ve şeffaflık misyonunda başarısız olduğunu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =