Libya'da  Darbeci   Hafter   büyük  bir  şok  daha yaşadı!  Libya  ordusu , ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin işgalindeki Vatiyye Askeri Üssü'nde kontr

haber7
0

Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu basın biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre ,  Libya  Ordusu Batı Harekat Dairesi Komutanı Usame Cuveyli ,  Hafter  milislerinin işgalindeki Vatiyye Askeri Üssü nde kontrolü sağladıklarını bildirdi.

Libya ordusu hava unsurları , son 48 saat içinde Birleşik Arap Emirlikleri nin  Hafter  milislerine temin ettiği 2 si Vatiyye Üssü nde olmak üzere toplam 3 Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemini imha etmişti. 

VATİYYE ÜSSÜNÜN ÖNEMİ

 

 

Darbeci milis lideri  Hafter  , Nisan 2019 da başkent Trablus a yönelik saldırı emri vermesinin ardından , savaş uçaklarıyla başkent çevresini vurmak için Vatiyye Üssü nü yoğun biçimde kullanmıştı. 

Libya ordusu , 25 Mart ta başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile  Hafter  milislerinin Vatiyye yi kullanarak elde ettiği üstünlüğü ortadan kaldırdı. Ancak Vatiyye Üssü , çölün ortasında geniş ve çok korunaklı bir askeri alan olması hasebiyle stratejik önemini koruyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında 1942 de açıldığı dönemde Ukbe bin Nafi olarak isimlendirilen Vatiyye , Mitiga Havalimanı ndan sonra en önemli hava üssü olarak kabul ediliyor. Vatiyye ayrıca  Libya  da sivil uçuşların yapılmadığı tek üs olarak biliniyor.

Ağustos 2014 te  Hafter  milislerinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =