Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom  Ghebreyesus  , örgütün yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınındaki sorumluluğuna ilişkin en kısa zamanda bağımsız bir inceleme başla

haber7
0

Ghebreyesus ,  DSÖ  nün en üst karar alma organı olan 73. Dünya Sağlık Asamblesinin (DSA) açılışında konuştu.

Tarihte ilk kez video konferans yöntemiyle yapılan asamblede  Ghebreyesus  , "Dünya daha önce birkaç pandemi ile karşı karşıya kaldı. Bu bir corona virüsün neden olduğu ilk salgın. Bu , tehlikeli kombinasyon özellikleri olan , tehlikeli bir düşman. Bu virüs etkili , hızlı ve ölümcül." diye konuştu.

Ghebreyesus ,  Covid-19  un sadece bir sağlık krizi olmadığını , milyonlarca insanın virüs nedeniyle işini kaybettiğini söyledi.

Küresel ekonominin 1929 Büyük Buhran dan bu yana görülen en keskin daralmaya yöneldiğini anlatan  Ghebreyesus  , "Salgın insanlığın en iyi ve en kötü yanını ortaya çıkardı: Zenginlik ve korku , dayanışma ve şüphe , uyum ve karşılıklı suçlamalar." ifadesini kullandı.

Ghebreyesus , "küçük bir mikrobun" tüm dünyayı alt üst ettiğini vurgulayarak , "Bu virüs bize bir şey öğretiyorsa o da alçakgönüllülüktür. Alçakgönüllülüğün tam zamanı." dedi.

Salgının sona ermesi için önlerinde daha çok uzun bir yol olduğunu vurgulayan  Ghebreyesus  , virüsün ortaya çıktığı ilk günden bu yana ,  DSÖ  nün bu karanlık zamanda ülkelerle omuz omuza durduğunu ileri sürdü.

"DÜNYA ASLA ESKİSİ GİBİ OLMAMALI"

Ghebreyesus ,  DSÖ  nün ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =