İstanbul'da çok nadir çıkan şakayık çiçeği Şile'de görüntülendi. Şakayık çiçeğini  Koparmanın  60 bin TL  lira   cezası  var.

haber7
0

Yaklaşık iki hafta yaşam süresi olan ve halk arasında ayı gülü ismiyle anılan şakayık çiçeği Antalya , Konya ve Muğla da bazı yüksek kesimlerde yetişiyor. Mayıs ayının başında açan ve yaklaşık iki haftalık yaşam süresi olan ayı gülünün  İstanbul  da da çok nadir olarak çıktığı belirtiliyordu. Şile de çıkan şakayık çiçeği görüntülendi. Bölgeye yapılan doğa ziyareti sırasında keşfedilen çok sayıda ayı gülünün , kalker kayalıklarının yanında olduğu görüldü. Bulundukları yerlerde koruma altında olan ayı güllerini  Koparmanın  60 bin 163 TL lik idari para  cezası  bulunuyor. Şile Çevre Gönülleri Derneği Başkanı Nabi Evren , bölgedeki ayı güllerinin havaların ısınmasıyla solmaya başlayacağını belirterek , yabani şakayıkların  İstanbul  da başka bir yerde bulunmadığını belirtti. 

 

 

"ARTIK  İstanbul  UN YABANİ ŞAKAYIĞI VAR"  Şile Çevre Gönülleri Derneği Başkanı Nabi Evren , "Şile de ,  İstanbul  da bilhassa Kocaeli platosunda yok biliniyordu. Böyle yabancı şakayıklar yok diye biliniyordu. Bizim çevreci dostumuz Seher Bostancı burada görüyor ve fotoğraflarını çekiyor. Başka yerde olmayan bu ilginç çiçeği Prof. Dr. Neriman Özhatay a gönderiyor. Neriman Özhatay bakıyor ve bunlar yabani şakayıklar. Bunların burada olmaması lazım biz yok diye biliyoruz diyor. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =