Kalplerdeki iman tazelenip güçlendiği , vicdan ve inanç kuvveti arttığı  Kadir   Gecesi  , 19 Mayıs Salı eda edilecek. Cenab-ı Hakk'ın izni&kudretiyle melekler ve Cebrail Aleyhisselam'ın yeryüzüne indiği , gec

haber7
0

İnsanlığa kurtuluş çağrısı niteliğindeki Kur an-ı Kerim in indirilmeye başlandığı bu geceyi şereflendirdiğini ve kadrini yücelttiğini belirtmek için verilen bir isim olan  Kadir   Gecesi  , 19 Mayıs Salı tarihinde idrak edilecek. Allah-u Teala tarafından Cebrail (a.s.) aracılığıyla Kur an-ı Kerim in Peygamber Efendimiz’e vahyedilmeye başlandığı  Kadir   Gecesi  nin faziletine inanarak ve sevabını sadece Cenab-ı Hakk tan bekleyerek ibadetle geçirilmesi büyük önem arz etmektedir. Yalnızca Hazreti Muhammed in ümmetine mahsus olan ve başka peygamberlere böylesine faziletli bir gece verilmemiş olan  Kadir   Gecesi  , İslam alimlerine göre Ramazan Ayı nın son 10 (on) günü içerisinde aranması gerektiği vurgulanmıştır. İnsanlığın hidayeti için önemli bir dönüm noktası teşkil etmesi nedeniyle çok özel bir anlam taşıyan Kadir  Gecesi  nde yapılacak ibadetler ,  okunacak   dualar  nelerdir?

Resulullah’a , kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince , kendi ümmetinin ömürlerini kısa buldu , uzun ömürlü olan diğerlerinin işledikleri salih amelleri işleyemezler diye düşününce , Allah-u Teala Ona bin aydan hayırlı olan  Kadir  gecesini ihsan etti. Cenab-ı Hakk , (Kadir  Gecesi  senin ve ümmetinindir) buyurup habibini ferahlattı. (İ. Malik)

Resulullah efendimiz , (Benî ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =