Kırıkkale’de  Geçen   sene  kilogramı 75  liradan   satılan   balın  bu yıl üreticiler tarafından  100   liradan  satılacağı duyurdu.

haber7
0

İnsanoğlunun yararlandığı en eski besin maddelerinden olan  bal  , gıda olmanın yanında yüzyıllardır tıbbi tedavilerde de kullanılıyor.

Bakteri barındırmadığı için doğal antibiyotik özelliği de taşıyan bu besin , pek çok hastalığa da iyi geliyor.  Vitamin  ve mineral kaynağı olan  bal  , bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücuda birçok faydası olduğu biliniyor. Kırıkkale Orman İşletme Müdürlüğü Kılıçlar  bal  Ormanında arıcılık işiyle uğraşan 55 yaşındaki Aydın Payar , geçen seneye göre daha iyi ürün beklediklerini belirtti. Payar ,  bal  fiyatlarında da değişim olacağını söyledi. "Bu yıl inşallah daha güzel olacak"

 

Geçen yıl 75  liradan  satış yaptıklarını belirten Payar , “Ballarımız kaliteli ve kesinlikle katkı yok. Tahlile açık bir şekilde müşterilerimize hizmet sunuyoruz.  bal  kapasitesine geldiği zaman her yıl mevsimsel olarak değişiyor. Bu yıl inşallah daha güzel olacak. Yakın bir zamanda 1 haftaya kadar balı getirirler” dedi. "Fiyatı  100   lira  civarında olur"

Balın kilosunu bu  sene   100   lira  olarak belirlediklerini anlatan Payar , “Şu anda 400 kovan civarında arımız var. Ortalama olarak net bir şey demiyorum. Cenab-ı Allah bilir az çok. Allah bereket versin deriz ne çıkarsa , o da bizim şansımıza. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 8 =