Birleşmiş Milletler (BM)  Libya  İnsani Yardım Koordinatörü Yakub el-Hulu , ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milisleri doğrudan kınamaktan kaçınmasına tepki olarak Dışi

haber7
0

Libya  Dışişleri  Bakanlığı nın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre , Hulu nun ,  BM  İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi nden Hafter milislerinin mükerrer saldırılarıyla ilgili yapılan "haksız" açıklamalar nedeniyle Dışişlerine çağrıldığı belirtildi.

 

Açıklamada , Trablus taki sivilleri hedef alan söz konusu saldırılar nedeniyle pek çok ev , sağlık kurumu , havaalanı ile limanın kullanılamaz hale geldiği , elektrik ve suyun kesildiği kaydedildi.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi nin medyada benimsediği yaklaşımın , "herkesin gözü önünde işlenen ve gün gibi aşikar olan suçlar karşısında katil ile kurbanı eşit gösterdiği" belirtildi ve bu yaklaşımdan duyulan rahatsızlığın Hulu ya iletildiği kaydedildi.

 

 

Açıklamada , bundan sonra  BM  Ofisi nden yapılacak açıklamalarda "daha insaflı" olunması çağrısı yapıldı.

Hulu ise  BM  Ofisi nin , bu alanda faaliyet gösteren diğer kuruluşlar gibi işlenen suçlarda herhangi bir tarafı suçlamaktan kaçındığını , bunun soruşturma komitelerinin görevi olduğunu dile getirdi.

Hulu ayrıca , geçen şubatta New York ta verdiği bir demeçte , Hafter güçleri ile onu destekleyen ülkeleri itham ederek ,  BM  Ofisi nin söz konusu ilkesini çiğnediğini vurguladı.

Hafter milisleri , başkent Trablus u ele geçirebilmek için 4 Nisan 2019 da operasyon ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =