İran  Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif , ülkesinin Venezuela'ya petrol sevkiyatını engellemeye yönelik girişimlerde bulunduğu gerekçesiyle ABD'yi , Birleşmiş Milletler'e (BM) şikayet etti.

haber7
0

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Zarif , BM Genel Sekreteri Antonio Guterres e hitaben bir mektup yazdı.

Zarif , mektubunda , "ABD nin yasa dışı tehlikeli ve kışkırtıcı tehditleri , uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden bir tür korsanlıktır.  ABD  nin dünyada güç kullanmayı bırakması ve uluslararası hukukun kuralına , özellikle de açık denizlerde nakliye özgürlüğüne saygı duyması gerekmektedir." ifadelerini kullandı. 

Bakan Zarif ,  ABD  nin söz konusu tehditlerine karşı  İran  ın gerekli tedbirleri alacağını kaydetti.

- İSVİÇRE NİN TAHRAN BÜYÜKELÇİSİ  İran  DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞIRILDI

Öte yandan ,  İran  Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi , Washington yönetimiyle Tahran arasında arabuluculuk faaliyetleriyle bilinen İsviçre nin Tahran Büyükelçisi nin  İran  Dışişleri Bakanlığına çağırıldığını açıkladı.

İran la  Venezuela  arasındaki ticari ilişkinin meşru bir ilişki olduğunu ifade eden Arakçi , ülkesinin tankerlerine  ABD  nin müdahalesi durumunda  İran  ın cevabının hızlı ve caydırıcı olacağını kaydetti.

-  ABD  , YAPTIRIM UYGULADIĞI  Venezuela  VE  İran  ARASINDAKİ TİCARETİ ENGELLEME ÇABASINDA

İran medyasında ,  ABD  nin ,  İran  tarafından  Venezuela  ya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =