Kongo  Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) kuzeydoğusundaki İturi eyaletinde ,  isyancılar  bir köye düzenlediği saldırıda 20  sivili  katletti.

haber7
0

Djugu bölge yöneticisi Alfred Bongalangwa , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Kongo’nun Kalkınması İttifakı (CODECO) üyesi silahlı kişiler , Ituri bölgesinde bulunan Jisu köyüne saldırı düzenlediğini söyledi.

Bongalangwa , isyancıların , köydeki evlere ateş açması sonucu 20 kişinin hayatını kaybettiğini ve 25 kişinin yaralandığını belirtti.

KDC ordusunun Ituri bölge sözcüsü Jules Ngongo Tshikudi de detay vermeden saldırıyı doğruladı.

- 2017 DEN BU YANA EN AZ 700  SİVİL  ÖLDÜ

BM verilerine göre , 2017 den bu yana Ituri nin kuzeyinde devam eden çatışmalarda en az 700 sivil hayatını kaybetti.

KDC ordusu , mart sonunda CODECO nun eski lideri Justin Ngudjolo nun öldürüldüğünü duyurmuştu. İsyancı grup , hazirandan bu yana Djugu ve çevresinde saldırılar düzenliyor.

Ülkenin Ruanda , Uganda ve Burundi sınırlarının bulunduğu doğusu 20 yıldır altın ve kobalt gibi yer altı kaynaklarının kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların şiddet eylemlerine sahne oluyor.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: AA

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =